Projekt- og bygningsdata
"Amaliahaus" blev opført mellem 2020 og 2021 i Weyregg am Attersee og erstatter den gamle sognegård, der blev indviet i 1962 som Bischof-Rudigier-Haus. Den nye bygning dækker et areal på 250 m² og omfatter en arrangementssal, en foyer og toiletfaciliteter.
I dag fungerer centret ikke kun som et arrangementssted, men huser også det velassorterede sognebibliotek. Stedet har en lang historie: Der er fundet romerske og kristne spor her, og stedet var tidligere præget af en have med frugttræer. Indvielsen fandt sted den 11. juli 2021 som en del af en ceremoni, hvor mange gæster, klubber og besøgende fejrede de nye lokaler.
Produkter og løsninger
Der blev brugt to forskellige systemer til ventilationsløsningerne:
Begge apparater sikrer høj energieffektivitet og bidrager til en behagelig indendørs luftkvalitet i hele bygningen. "Amaliahaus" viser, hvordan gennemtænkt ventilationsplanlægning og moderne teknologi ikke kun kan give energibesparelser, men også skabe et sundt indeklima af høj kvalitet.
Sogne- og medborgerhus set udefra
Sogne- og medborgerhus set udefra Parkeringsplads
VEX270 gulvstående enhed med roterende varmeveksler
VEX320C Loftsenhed med modstrømsvarmeveksler
Detaljer om projektet:
Placering | Weyregg am Attersee, Østrig |